Skip to content
Fri frakt från €25
Azarius
Cali Terpenes
Click to zoom

Cali Terpenes

Smokeshop

av Cali Terpenes

258,95 kr
I lager
Ge dina koncentrat och e-vätskor den sortspecifika karaktär som extraktionsprocessen tog bort. Cali Terpenes är lösningsmedelfria, livsmedelsgodkända terpenextrakt i sex distinkta profiler — från OG Kush till Gorilla Glue. En droppe per gram räcker. Utan THC, CBD eller tillsatser. Kosher- och halalcertifierade.
Antal
Fri frakt ingår

Cali Terpenes: rena cannabisterpener som ger dina koncentrat karaktär

Cali Terpenes är koncentrerade, lösningsmedelfria terpenextrakt som återger de exakta aromprofiler du känner igen från kända cannabissorter. Terpener är de organiska föreningar som ger cannabis dess distinkta dofter och smaker — tall, citrus, diesel, ost. Men de gör mer än att bara dofta gott. Enligt en forskningsöversikt publicerad i Molecules har terpener kapacitet att modulera patofysiologiska processer och kan påverka hur cannabinoider interagerar med kroppen (PMC, 2024). Med några droppar Cali Terpenes i dina koncentrat, e-vätskor eller hartser får du tillbaka den sortspecifika karaktär som extraktionsprocesser ofta tar bort.

100 % rena terpener Utan THC och CBD 1 ml per flaska 6 sortprofiler Kosher- och halalcertifierad

Varje flaska innehåller 1 ml livsmedelsgodkända terpener extraherade från lagligt odlade växter. Ingen propylenglykol, ingen etylenglykol, inget glycerin, inga cannabinoider. Enbart de aromatiska föreningarna, inget annat. Det som gör att folk kommer tillbaka och beställer igen är hur lite du faktiskt behöver. En enda droppe per gram harts förvandlar något intetsägande till något som faktiskt smakar som sorten det kom ifrån.

Vilken Cali Terpenes-sortprofil ska du välja?

Sex sortprofiler med genuint olika karaktärer. Terpenförhållandena skiljer sig tillräckligt mycket för att du känner skillnaden i samma sekund du öppnar flaskan.

Variant Smakprofil Passar bäst för
OG Kush Jordig, tall, med en skarp citronbett Klassikern. Fungerar utmärkt med koncentrat som behöver djup
Gorilla Glue Diesel, choklad, undertoner av kaffe Tung, stickande profil — köp den om du vill att hela rummet ska veta
Cheese Skarp, syrlig, omisskännligt funky Antingen älskar du den eller hatar den. Vet du, så vet du
Critical Söt, citrus, lätt blommig Mjuk och tillgänglig — bra startpunkt om terpener är nytt för dig
Jamaican Dream Tropisk, söt mango, örtig Ljus och uppåt profil som funkar fint i e-vätskor
Furious Candy Söt, fruktig, godislik Dessertversionen — passar bra ihop med lättare koncentrat

Ska du köpa din första flaska? Vi skulle peka dig mot OG Kush eller Critical. OG Kush för att terpenprofilen är så igenkännbar att du direkt märker om den funkar för dig. Critical för att den är mest förlåtande — tillräckligt söt för att förbättra nästan vad som helst utan att ta över. Cheese är briljant men polariserande. Gorilla Glue är för dig som vill att ditt koncentrat ska dofta som om det kom rakt från en dispensary.

Så påverkar terpener cannabinoidernas effekt

Terpener handlar inte bara om smak. Forskningen börjar komma ikapp det som erfarna användare har lagt märke till i åratal: olika sorter med liknande THC-nivåer ger märkbart olika upplevelser. Terpenprofilen är en stor del av förklaringen.

Enligt en forskningsöversikt i Pharmacological Research antyder konceptet 'entourage-effekten' — först beskrivet av Raphael Mechoulam — att terpener kan modulera endogen cannabinoidaktivitet (PMC, 2020). NIH har också inlett undersökningar av mindre cannabinoider och terpener specifikt för deras potentiella smärtrelaterade egenskaper, och noterar att terpener kan erbjuda smärtlindrande fördelar utan de psykoaktiva effekter som förknippas med THC (NCCIH, NIH). En studie från 2024 som undersökte smärtlindrande potential fann att flera cannabisderiverade terpener uppvisade antiinflammatorisk aktivitet i prekliniska modeller (PMC, 2024).

Vad innebär det i praktiken? När du tillsätter Cali Terpenes till ett koncentrat eller harts som berövats sitt ursprungliga terpeninnehåll under extraktionen, tillför du inte bara smak — du återinför föreningar som kan forma den övergripande upplevelsen. En studie från 2021 i Medical Cannabis and Cannabinoids utvärderade terpeners och terpenoidernas roll i cannabisprover och konstaterade att deras mängd och sammansättning varierade avsevärt mellan sorter, vilket motiverade vidare utvärdering av deras bidrag till effekter (PMC, 2021).

Specifikationer för Cali Terpenes

Specifikation Detalj
Innehåll 1 ml rena terpener per flaska
Extraktion Lösningsmedelfri extraktion från lagligt odlade växter
THC/CBD-innehåll 0 % — innehåller inga cannabinoider
Tillsatser Ingen propylenglykol, etylenglykol eller glycerin
Certifieringar Kosher, halal, livsmedelsgodkänd kvalitet
Rekommenderad proportion Max 4 % terpener i slutblandningen
Doseringsriktlinje 1 droppe per gram harts eller BHO
Tillgängliga profiler Furious Candy, Jamaican Dream, OG Kush, Critical, Cheese, Gorilla Glue

Jobbar du med e-vätskor eller koncentrat gör en temperaturkontrollerad vaporizer enorm skillnad för hur terpenerna kommer fram. Para ihop dina Cali Terpenes med en vape pen där du kan ställa in temperaturen — lägre temperaturer bevarar de känsliga aromatiska föreningarna som gör de här flaskorna värda att beställa. Kolla in vårt vaporizer-sortiment för att hitta en som passar din setup.

Varför terpenprofiler är avgörande för dina koncentrat

Problemet ser ut så här: de flesta extraktionsprocesser — oavsett om det är CO2, BHO eller destillation — tar bort terpener tillsammans med allt annat. Det du har kvar är potent men platt. Det är som att dricka vin som reducerats till ren alkohol och sedan spätts ut igen. Styrkan finns, men karaktären är borta. Vi har haft kunder som säger att deras hemmagjorda koncentrat 'funkar men smakar ingenting'. Det är terpengapet.

Att tillsätta Cali Terpenes handlar inte om att dölja en dålig produkt. Det handlar om att komplettera en. Och det märks omedelbart. Vill du köpa terpener som faktiskt gör skillnad? Det här är produkten vi själva skulle ta hem.

En sak till: förvara flaskan förseglad, mörkt och svalt. Terpener är flyktiga — de avdunstar snabbt vid kontakt med luft och värme. Behandla dem som du skulle behandla en dyr eterisk olja, så håller de sig.

Så använder du Cali Terpenes

  1. Välj din terpenprofil baserat på den smak och karaktär du vill ha — kolla sortguiden ovan för vägledning.
  2. Förbered ditt koncentrat, harts, BHO eller din e-vätskesbas. Cali Terpenes fungerar med alla dessa.
  3. Tillsätt 1 droppe Cali Terpenes per gram koncentrat. För e-vätskor: överskrid inte 4 % terpener av den totala blandningsvolymen.
  4. Blanda noggrant. För tjockare koncentrat som harts eller BHO hjälper försiktig uppvärmning terpenerna att fördelas jämnt — håll temperaturen låg för att undvika att de flyktiga föreningarna bryts ned.
  5. Låt blandningen vila i 5–10 minuter innan användning. Det ger terpenerna tid att integreras i basmaterialet.
  6. Testa en liten mängd först. Är smaken för subtil kan du lägga till en droppe till nästa gång. Är den för stark, minska något.
  7. Förvara terpenflaskan förseglad på en sval och mörk plats.

Vanliga frågor

Kan terpener göra dig berusad?

Nej. Cali Terpenes innehåller noll THC och noll CBD. De är aromatiska föreningar, inte cannabinoider. Forskning tyder på att de kan påverka hur cannabinoider interagerar med kroppen, men på egen hand ger de ingen psykoaktiv effekt.

Är terpener säkra att konsumera?

Cali Terpenes är livsmedelsgodkända, kosher- och halalcertifierade. De är extraherade utan lösningsmedel och innehåller ingen propylenglykol eller glycerin. Den viktiga säkerhetspunkten är koncentrationen: överskrid aldrig 4 % i din blandning. Outspädda terpener är irriterande — blanda alltid in dem i en bärare innan användning.

Hur många gånger räcker 1 ml Cali Terpenes?

Med den rekommenderade dosen på 1 droppe per gram ger en flaska på 1 ml ungefär 20–25 appliceringar. Det beror på din droppstorlek, men de flesta kunder får en flaska att räcka i flera veckor vid regelbunden användning.

Vad är skillnaden mellan Cali Terpenes och eteriska cannabisoljor?

Cali Terpenes är isolerade terpenblandningar formulerade för att matcha specifika cannabissortprofiler. De är extraherade från lagligt odlade växter och innehåller inga cannabinoider. Eteriska cannabisoljor kan innehålla spårmängder av cannabinoider och ett bredare spektrum av växtföreningar. Cali Terpenes ger dig en exakt, reproducerbar sortprofil varje gång.

Har terpener några terapeutiska fördelar?

Forskningen pågår. Enligt en forskningsöversikt från 2024 i PMC uppvisade flera cannabisderiverade terpener antiinflammatorisk och smärtlindrande aktivitet i prekliniska studier (PMC, 2024). NIH har också finansierat forskning om terpener för potentiella smärtrelaterade egenskaper. Men det är forskningsresultat, inte godkända hälsopåståenden.

Kan jag blanda olika Cali Terpenes-sortprofiler?

Det går, men var försiktig. Varje profil är redan en komplex blandning av flera terpener. Att blanda två profiler kan ge intressanta resultat eller en grumlig röra — börja med en droppe av vardera per 2 gram och se vad som händer. De flesta håller sig till en profil per sats.

Vad händer om jag använder för mycket?

Smaken blir hård och obehaglig — överdrivet kemisk och besk. Outspädda terpener kan också irritera slemhinnor. Har du överdoserat, späd med mer basmaterial tills proportionen sjunker under 4 %. Det finns ingen fara vid normala koncentrationer, men upplevelsen blir sämre.

Var kan jag köpa Cali Terpenes i Sverige?

Du kan beställa Cali Terpenes direkt här hos Azarius. Vi skickar inom EU och har haft dessa i sortimentet länge. Alla sex sortprofiler finns tillgängliga — välj den som passar din smak och lägg din beställning.

Senast uppdaterad: 2026-04

Relaterade produkter

Anmäl dig till vårt nyhetsbrev-10%