Skip to content
Fri frakt från €25
Azarius
Peach Purée CBD
Click to zoom

Peach Purée CBD

Cannabisfron

av G13 Labs

429,00 kr
I lager
Feminiserade CBD-cannabisfrön med 1:2 THC:CBD-förhållande — 10 % CBD och bara 5 % THC från en korsning av Sweet Diesel och tillbakakorsad Orange. Sativadominant sort med uttalad persika- och citrusdoft, 55–60 dagars blomningstid och upp till 500 g/m2 inomhus. Beställ Peach Purée CBD-frön från G13 Labs hos Azarius.
Antal
Fri frakt ingår

Peach Purée CBD cannabisfrön från G13 Labs

Peach Purée CBD är en feminiserad cannabisfröstam från G13 Labs med ett THC:CBD-förhållande på 1:2 — ungefär 5 % THC och 10 % CBD. Sorten är sativadominant och framtagen genom en korsning av Sweet Diesel med en tillbakakorsad Orange-förälder, där fokus ligger på terpenuttryck och CBD-halt snarare än rå THC-styrka. Resultatet är en växt som doftar som en fruktskål och producerar kompakta, hartsrika toppar utan att slå dig i golvet.

Feminiserade frön 1:2 THC:CBD-förhållande 10 % CBD / 5 % THC 55–60 dagars blomning 500 g/m2 inomhusskörd 18+

Denna produkt är avsedd för vuxna från 18 år.

Varför odla Peach Purée CBD

De flesta frökataloger satsar på maximal THC-halt. Peach Purée CBD gör tvärtom. Med runt 10 % CBD och bara 5 % THC hamnar cannabinoidprofilen i det 1:2-förhållande som odlare med fokus på CBD-rika skördar faktiskt letar efter. Den låga THC-halten innebär att den cerebrala effekten stannar på en funktionell nivå — ingen soffkoma, inget dis, du fortsätter bara med din dag.

G13 Labs byggde den här sorten från Sweet Diesel — den mildare syskonet till Sour Diesel — och en tillbakakorsad Orange-variant utvald för stabilitet och terpenuttryck. Tillbakakorsningen är avgörande: den gör att CBD-förhållandet håller sig konsekvent mellan fenotyper istället för att spotta ur sig vilt skiftande plantor från samma förpackning. Fem frön per förpackning kräver att varje frö räknas, och den genetiska stabiliteten hjälper dig dit.

Och det är just den ärliga begränsningen: fem frön. Tappar du ett till rotröta eller ett pH-misstag sitter du med fyra plantor. Vi rekommenderar att du har din odlingsmiljö inställd innan du öppnar förpackningen. Är du fortfarande i testfasen med din setup, börja med en mer förlåtande fotoperiodstam som säljs i större förpackningar — och beställ Peach Purée CBD när du vet att din miljö fungerar.

Terpenprofil och arom

Det är här Peach Purée CBD verkligen skiljer sig från mängden. Öppna en torkad topp och du möts direkt av mogen persika och citrusskal — inte en vag fruktighet som kan vara vad som helst, utan en distinkt stenfruktssötma skiktad över skarp apelsinzest. Det är den sortens doft som får dig att vilja trycka ner näsan i burken. Smaken följer med: citrus och persika vid inandning, en len, nästan krämig avslutning vid utandning.

G13 Labs lyfter specifikt fram sortens potential för kulinariskt bruk, och med en så uttalad terpenprofil förstår vi varför. Jämfört med exempelvis CBD Critical Mass — som lutar åt jord och tall — befinner sig Peach Purée CBD i en helt annan smakkategori. Odlar du för extrakt, ätbara produkter, eller helt enkelt uppskattar aromatiska toppar, är terpenuttrycket här en genuin styrka.

Odla Peach Purée CBD — vad du kan förvänta dig

Peach Purée CBD är sativadominant och beter sig därefter i odlingsrummet. Räkna med vertikal sträckning: plantor når runt 200 cm, så inomhusodlare behöver takhöjd eller träningsteknik (LST, SCRoG) för att hålla kronan hanterbar. Det här är ingen kompakt indica du kan klämma in under ett 60 cm tält. Planera för minst 80x80 cm, och helst högre.

Den goda nyheten: blomningstiden är snabb för en sativa. Med 55–60 dagar skördar du veckor tidigare än många sativadominanta sorter som drar ut till 10–12 veckor. Inomhusskörden ligger runt 500 g/m2, medan utomhusplantor kan nå upp mot 1 000 gram per planta om de får rätt förutsättningar och tillräckligt med rotutrymme.

Under de sista veckorna av blomningen utvecklar bladen lila nyanser — delvis genetik, delvis utlöst av svalare natttemperaturer. Det är inte bara kosmetiskt; det fungerar som en visuell indikator på att skörden närmar sig. Den lila färgningen ser fantastisk ut på nära håll och fotograferar bra om du är den typen som dokumenterar sina odlingar.

SpecifikationDetalj
FröbankG13 Labs
FrötypFeminiserad
Frön per förpackning5
GenetikSweet Diesel x Orange (tillbakakorsad)
DominansSativadominant
THC-haltCa 5 %
CBD-haltCa 10 %
THC:CBD-förhållande1:2
Blomningstid55–60 dagar
InomhusskördUpp till 500 g/m2
UtomhusskördUpp till 1 000 g per planta
PlanthöjdUpp till 200 cm
Färgskiftning i sen blomningLila nyanser på bladen

Steg-för-steg: så odlar du Peach Purée CBD

  1. Grodd dina feminiserade Peach Purée CBD-frön med pappershandduksmetoden eller direkt i en startplugg. Håll temperaturen mellan 22–26 °C och luftfuktigheten runt 70 % tills pålroten visar sig.
  2. Plantera om plantorna i ditt odlingsmedium när pålroten är 1–2 cm lång. Jord, kokos och hydro fungerar alla — sorten är inte kräsen med medium, men pH-stabilitet spelar roll. Sikta på 6,0–6,5 i jord, 5,5–6,0 i kokos eller hydro.
  3. Under vegetativ tillväxt, börja med låg-stressteknik (LST) tidigt. Peach Purée CBD sträcker sig till 200 cm, så böjning och bindning av huvudstammar under veg håller kronan platt och maximerar ljuspenetrationen. Ett SCRoG-nät fungerar utmärkt.
  4. Skifta till 12/12-belysning när plantorna nått ungefär halva din önskade sluthöjd — sativadominanta sorter fördubblas vanligtvis under blomningssträckningen.
  5. Gå över till ett blomnäringsschema när blomningen börjar. CBD-rika sorter behöver inte tyngre gödning än THC-dominanta varianter — följ din näringstillverkares riktlinjer på standardstyrka.
  6. Håll utkik efter lila färgskiftning de sista 1–2 veckorna av det 55–60 dagar långa blomningsfönstret. Kontrollera trikomer med en juvelerare: mjölkiga trikomer med minimal bärnstensfärg indikerar maximal CBD-halt.
  7. Skörda, torka långsamt vid 18–20 °C och 55–60 % luftfuktighet i 7–10 dagar, och cura sedan i glasburkar i minst två veckor. Persika- och citrusterpenerna utvecklas ytterligare under en ordentlig curing.

Peach Purée CBD jämfört med andra CBD-cannabisfrön

Väljer du mellan CBD-sorter handlar beslutet oftast om förhållande, smak och odlingssvårighet. Här ser du hur Peach Purée CBD står sig mot två andra populära alternativ du kan köpa hos oss.

SortTHC:CBD-förhållandeBlomningstidInomhusskördDominansSmakprofil
Peach Purée CBD (G13 Labs)1:2 (5 %/10 %)55–60 dagar500 g/m2SativaPersika, citrus
CBD Critical Mass1:1 (5 %/5 %)55–65 dagar500–600 g/m2IndicaJord, tall, söt
CBD Lemon Potion Auto1:15+ (0,5 %/15 %)70–75 dagar (frö till skörd)350–450 g/m2Indicadominant autoCitron, örtig

Peach Purée CBD hamnar i mellanläget: mer CBD än en 1:1-sort, men med tillräckligt med THC (5 %) för att ge en mild, märkbar effekt. Vill du ha i princip noll THC och maximal CBD, så driver en auto som CBD Lemon Potion förhållandet längre. Vill du lika delar av båda cannabinoiderna är CBD Critical Mass det klassiska valet. Peach Purée CBD är det bästa CBD-fröet för dig som vill ha smakdriven sativaodling med ett meningsfullt 1:2-förhållande.

Komplettera din CBD-odling med ett Dark Box odlingstält — 80x80-modellen ger Peach Purée CBD det vertikala utrymme den behöver utan att äta upp hela rummet. Kombinera med ett kolfilter så att persika- och citrusterpenerna inte annonserar din odling för grannarna. För torkning och curing bevarar glasburkar den terpenprofil som gör den här sorten värd att odla från början.

Relaterade produkter

Du kanske också gillar

Medicinskt förbehåll. Detta innehåll är endast avsett som information och utgör inte medicinsk rådgivning. Rådgör med kvalificerad sjukvårdspersonal innan du använder någon substans.

Anmäl dig till vårt nyhetsbrev-10%