
Auto Imperium X
Cannabisfron
av Anesia Seeds
Auto Imperium X cannabisfrön från Anesia Seeds
Auto Imperium X är ett autoflowering cannabisfrö från Anesia Seeds — en trevägskorsning mellan City of God, The White Angel och Auto Future #1 som levererar tropisk ananasdoft, upp till 29 % THC och skördar som får de flesta fotoperiodiska sorter att blekna. Plantan håller sig kompakt mellan 70 och 120 cm, blommar klart på ungefär 9 veckor och trivs lika bra inomhus som utomhus. Fem frön per förpackning.
Varför Auto Imperium X förtjänar en plats i odlingstältet
Trevägskorsningar är ett lotteri — ibland blir det en rörig kompromiss, ibland klickar genetiken på plats. Auto Imperium X hamnar definitivt i den andra kategorin. Anesia Seeds korsade City of God med The White Angel och vävde sedan in Auto Future #1 för autofloweringegenskapen. Resultatet är en sort som stannar vid 70–120 cm, producerar täta, hartskristallbelagda toppar och rapporteras nå 29 % THC. Det är inte ett tryckfel — det här är en av de starkaste autofloweringsorterna du kan beställa just nu.
Men det som verkligen sticker ut är smaken. Bryt upp en torkad topp och du möts av mogen ananas, följt av varma kryddtoner och en bredare tropisk sötma som dröjer sig kvar. Det är den sortens terpenprofil som får dig att vilja öppna burken en gång till innan du stänger den. Oavsett om du röker eller använder en vaporizer kommer smakerna igenom tydligt — speciellt ananasnoterna håller sig bra vid lägre temperaturer.
En ärlig varning: 29 % THC innebär att det här inte är en sort för slentrianmässig användning. Effekten börjar med ett starkt, lyftande rus i huvudet som gradvis övergår i en djup kroppslig avslappning. Börja med mindre än du tror att du behöver — även om du odlat och provat en hel del förut.
Odlingsspecifikationer för Auto Imperium X
| Specifikation | Detalj |
|---|---|
| Fröbank | Anesia Seeds |
| Genetik | City of God x The White Angel x Auto Future #1 |
| Typ | Autoflowering |
| THC-halt | Upp till 29 % |
| Blomningstid | Cirka 9 veckor |
| Planthöjd | 70–120 cm |
| Skörd inomhus | 450–500 g/m² |
| Skörd utomhus | Upp till 250 g per planta |
| Frön per förpackning | 5 |
| Dominanta smaker | Ananas, tropisk frukt, kryddor |
Skörd och tillväxtegenskaper
För en autofloweringsort är skördesiffrorna riktigt imponerande. Inomhus kan du räkna med 450–500 gram per kvadratmeter under optimerade ljusförhållanden — det är siffror som normalt tillhör fotoperiodiska sorter. Utomhus landar du på upp till 250 gram per planta, vilket är en solid avkastning från en växt som inte blir högre än 120 cm.
Den kompakta höjden är en verklig fördel om du jobbar med ett mindre odlingstält eller odlar på balkongen. Vid 70 cm på den kortare sidan behöver du inte oroa dig för att slå i taket. Under blomningen utvecklar plantan livfulla färger — grönt, lila nyanser och klarorange pistiller — vilket gör den till en av de snyggare autofloweringsorterna vi stött på. Det är nästan synd att skörda. Nästan. Topparna är för bra för att lämnas kvar.
Eftersom det är en autoflower behöver du inte krångla med ljusscheman. Plantan övergår till blomning på egen hand oavsett fotoperiod. Med det sagt tenderar 18/6 eller 20/4 ljuscykler att ge bäst resultat inomhus. Hon svarar bra på LST (low-stress training) om du vill öppna upp kronan och släppa in mer ljus till de lägre topparna.
Så odlar du Auto Imperium X — steg för steg
- Gro dina Auto Imperium X-frön med pappershandduksmetoden eller direkt i en liten kruka med fuktig, luftig jord. Pålroten brukar visa sig inom 24–72 timmar.
- Flytta plantorna till sin slutgiltiga behållare tidigt — autoflowers gillar inte att bli omplanterade mitt i odlingen. En 10–15-liters tygkruka med lätt, väldränerande jordmix fungerar bra.
- Ställ in inomhusbelysningen på 18/6 eller 20/4. Auto Imperium X behöver ingen ljusförändring för att blomma, men hon uppskattar konsekvent, starkt ljus genom hela sin livscykel.
- Börja med lätt gödsling efter andra veckan. Autoflowers är känsliga för övergödsling, så starta på halva rekommenderade dosen och öka gradvis beroende på hur plantan reagerar.
- Applicera LST under den vegetativa fasen genom att försiktigt böja och binda ner huvudstammen. Det öppnar upp kronan och uppmuntrar jämnare toppbildning över hela plantan.
- Håll utkik efter blomningsstart runt vecka 3–4 från groning. Byt till blomnäring och håll stabila temperaturer mellan 20–26 °C med luftfuktighet runt 40–50 %.
- Blomningen avslutas efter ungefär 9 veckor. Kontrollera trikomomfärgen med en juvelerarlupp — skörda när de flesta trikomer är mjölkvita och några börjar bli bärnstenfärgade för en balanserad effektprofil.
- Torka skördade toppar långsamt i ett mörkt, välventilerat utrymme vid cirka 18–20 °C i 7–10 dagar. Cura i lufttäta glasburkar i minst 2 veckor, och öppna burkarna dagligen de första dagarna. Det är här ananasterpenerna verkligen kommer till sin rätt.
Hur Auto Imperium X står sig mot andra autofloweringsorter
Den vanliga kritiken mot autofloweringsorter — bekväma men medelmåttiga i styrka och smak — gäller inte här. Med 29 % THC placerar sig Auto Imperium X bekvämt bredvid fotoperiodiska sorter när det gäller ren potens. Terpenprofilen med tydlig ananas och varma kryddundertoner är genuint distinkt, inte bara 'vagt fruktig' som så många autobeskrivningar lovar.
Om du jämför alternativ hamnar Auto Imperium X i samma kategori som Auto Gorilla Cookies eller Auto Gelato, men med en mer tropisk smakriktning. Blomningstiden på 9 veckor är konkurrenskraftig, och 450–500 g/m² inomhus ligger i toppskiktet för vad autoflowers kan leverera.
En sak att hålla koll på: eftersom THC-halten är så hög blir topparna rejält täta och hartsdränkta under de sista veckorna. Bra luftcirkulation är avgörande för att undvika mögel, speciellt i fuktiga klimat. Ha en liten oscillerande fläkt riktad mot kronan — då klarar du dig fint.
Odlar du Auto Imperium X inomhus? Komplettera med ett odlingstält för att hålla miljön under kontroll. Ett kolfilter är inte valfritt när ananasterpenerna börjar fylla rummet — dina grannar kommer att märka det annars. Letar du efter fler sorter i samma kvalitetsklass? Kolla in övriga Anesia Seeds-frön i vår fröbanksavdelning.
Vanliga frågor
Hur lång tid tar Auto Imperium X från frö till skörd?
Ungefär 11–13 veckor totalt från groning. Själva blomfasen tar cirka 9 veckor, med 2–4 veckors vegetativ tillväxt dessförinnan. Autoflowers sätter sitt eget schema, så tidslinjen är ganska förutsägbar oavsett ljuscykel.
Passar Auto Imperium X för nybörjare?
Ja. Autofloweringgenetiken innebär inga ljusschemaändringar, och den kompakta höjden på 70–120 cm gör det hanterbart. Var bara försiktig med gödslingen — autoflowers är känsligare för näring än fotoperiodiska sorter. Börja på halv styrka och justera därifrån.
Hur smakar Auto Imperium X?
Mogen ananas dominerar, med varma kryddtoner och en bredare tropisk sötma i bakgrunden. Smaken är särskilt uttalad vid lägre temperaturer i en vaporizer. Efter 2–3 veckors curing blir ananasnoterna ännu tydligare.
Kan jag odla Auto Imperium X utomhus?
Absolut. Hon klarar utomhusmiljöer bra och kan ge upp till 250 g per planta. Den kompakta storleken gör henne lämplig för balkonger och mindre trädgårdar. Se till att hon får minst 8 timmars direkt solljus per dag för bästa resultat.
Hur mycket ger Auto Imperium X inomhus?
Räkna med 450–500 g/m² under optimerade förhållanden. Det ligger i absoluta toppskiktet för autofloweringsorter. Bra belysning (LED eller HPS på 400W+), rätt näring och grundläggande LST hjälper dig nå de siffrorna.
Stämmer verkligen 29 % THC för en autofloweringsort?
Det är uppfödarens rapporterade siffra från Anesia Seeds. Verkliga resultat beror på odlingsförhållandena, men även vid något lägre nivåer är Auto Imperium X en av de starkaste autofloweringsorterna på marknaden. Behandla den med respekt — det här är stark cannabis oavsett mått.
Vilka träningstekniker fungerar bäst med Auto Imperium X?
LST (low-stress training) är det säkraste valet — böj och bind försiktigt ner huvudstammen för att öppna kronan. Undvik högstresstekniker som toppning eller FIMming, eftersom autoflowers har en fast vegetativ period och kanske inte hinner återhämta sig.
Senast uppdaterad: 2025-07-11
Relaterade produkter
Du kanske också gillar
Medicinskt förbehåll. Detta innehåll är endast avsett som information och utgör inte medicinsk rådgivning. Rådgör med kvalificerad sjukvårdspersonal innan du använder någon substans.











